Šv. Patriko diena, paradas ir visa kita

Kovo 17-á diená Airija švenčia Šv. Patriko diená ir ta proga vyksta paradai kiekviename mieste bei miestelyje. Juos lydi šventiniai renginiai, masinės linksmybės ir pramogos. Oficiali visuotinė nedarbo diena, už kuriá darbuotojui turi sumokėti darbdavys. Puiku. Šventė žmogaus vardu, kuris “pakrikštijo“ Airijá, nors bažnyčia niekados jo oficialiai nekanonizavo – o tai reiškia, jog jis nėra “šventasis“. Visas jo gyvenimas yra graži legenda.

Šv. Patrikas. Nuotrauka iš: catholicsaintmedals.com

Kas yra žinoma apie jį? Tikrasis vardas Maewyn Succat gimė dabartinėje Anglijoje ar Velse 373 arba 390 arba 420 metais. Mirė 457 arba 490 arba 493 metais. Net galva susisuko matant tiek skaičiu, o aiškumo nėra. Kiek istorikú, tiek nuomoniú. Tiek to, važiuojam toliau. Kai jam buvo 16-a metų, jį pagrobė airiú piratai. Naktimis saugojo avis, kad neužpultú vilkai. Viena teorija teigia, jog jis piemenavo Slemish apylinkėse, Antrim grafyste, kita teorija teigia, jog jis buvo Killala Bay, Mayo grafystėje. Sunkiai nedirbo, bet prižiūrėjo avis – užuomina į Jezú ir jo išganytas aveles. Po 6 metú vergovės pabėgo. Po to vėl grįžo į Airijá kaip misionierius skleisti krikščionybės vietiniams pagonims ir pakrikštijo visá šalį.

Realybė yra tokia, kad kai Patrikas atvyko į Airijá, visa rytinė ir pietrytinė dalis jau buvo pakrikštyta Šventújú Declan, Ailbe, Ciaran, Abban, Palladius ir rado jú įkurtá vienuolynú tinklá. Pirmájá krikščionišká gyvenvietę (vienuolyná) įkūrė Šv. Deklanas Ardmore vietovėje, Waterfordo grafystėje, 5-ojo amžiaus pradžioje.

Patrikui priskiriama daug stebuklú, kuriuos atliko skleidžiant krikščionybę. Labiausiai akcentuojami yra 2: jis išvijo visas gyvates iš Airijos. Tiesa yra ta, kad po paskutinio ledynmečio, kuris buvo pries 11.000 metú, Airijoje nebeliko gyvačiú. Net ir šiandien archeologai, paleontologai kasinėdami neranda gyvačiú skeletú ar kitų šiú ropliú egzistavimo įrodymų. Tai tiesiog aliuzija į pagonišká tikėjimá, kurį panaikino Patrikas, o gyvatės (žalčiai) buvo druidú garbinimo objektas. Kitas Patrikui priskiriamas stebuklas yra jo palikta įsmeigta žemėn lazda, ginčo su druidais metu, kuri vėliau išleido šaknis ir šakeles. Bet koks sodininkas ar gamtininkas žino, jog įsmeigus žemėn karklo ar žilvičio šakelę, po kurio laiko ji išleis šaknis ir šakeles. Paprasta, tai tik Gamtos stebuklas. 

Po Patriko mirties, jis buvo palaidotas Glastonbury vienuolyne, Somerset grafystėje, Anglijoje. Tuo galima paaiškinti šiandien pastovú airiú piligrimú srautá į šį vienuolyná. Manoma, kad vėliau, jo kūnas buvo iškastas ir perlaidotas Downpatrick katedroje, Down grafystėje, Šiaurės Airija. 

Patriko gimimo data labai miglota, mirtis taip pat apgaubta paslapties. 1630 metais, airiú pranciskonú vienuolis ir istorikas Luke Wadding, gimęs ir augęs Waterforde, studijuodamas analus “nustatė“, jog Patrikas numirė kovo 17-a diená, tad ši diena tapo Patriko vardadieniu.

Ir viskas, daugiau nieko. Tyla tęsėsi iki 1903 metu, kol nebuvo suorganizuotas pirmasis Patriko dienos paradas. Pirmasis Patriko dienos paradas visoje Airijoje įvyko 1903 metais….Waterfordo mieste. Na, sakyčiau lietuviai, gyvenantys Waterforde, gali pasidžiaugti ir pasididžiuoti (nepiktybiškai) gyvenantys tokiame mieste, kuris davė Airijai ir Patriko paradá, ir kovo 17-ájá 🙂

Patriko paradas Waterfordo mieste 1969 metais. Nuotrauka iš: munsterexpress/tidesandtales.ie

Patriko dienos renginiai vyksta ne vien tik Airijoje, bet ir visame pasaulyje. Labai daug rytú europiečiú gyvena Airijoje, bet Patriko dienos renginiai švenčiami tik Lietuvoje – Vilniuje upė nusidažo žalia spalva. Iš ne Europos Sájungos šaliú, rytú Europoje tik Maskva švenčia Patriko diená.

Labai graži legenda apie Airijos krikštá ir jos skleidėjá. Nematau čia nieko blogo, kad fantazija susipynusi su realybe. Viskas tarnauja geram tikslui. Iš to būtú galima pasimokinti. Galetú ir Lietuva suorganizuoti tokį pat paradá kokio nors krikščionybės skleidėjo garbei. Kad ir Šv. Brunono, kurį nužudė (tarkim, sudegino gyvá) jotvingiai 1009 metais. Paradas galetú vykti birželio 23 diená, o jo kulminacija – naktį deginami laužai. Žmonės nori duonos ir žaidimú, tad noriai sudalyvautú parade. Ir gerai pareklamuoti, kad turistai pradėtú atvykti pamatyti parado. Svarbiausia jį pradėti, kol nepradėjo kelti bangú istorikai, pagonys, neopagonys, ateistai, satanistai, metalistai ir antikristai. Žmogiška psichologija ir praktika rodo, kad po 3-io karto bet koks renginys tampa tradicija. Per oficialias valstybines šventes, iš visú religiniú konfesijú, pastoviai Seime figuruoja katalikú bažnyčios atstovai, tad Bažnyčios ir valdžios palaikymas parado organizavimui būtú garantuotas ar bent jau netrukdytú jį rengti.

Paradas yra viena, bet pasižiurėkite į kitá medalio pusę: 2019 metų duomenimis, į Airijá stebėti Patriko dienos parado ir dalyvauti 5 dienú renginiuose, atvyko virš 500.000 žmoniú iš viso pasaulio, palikdami salos ekonomikai €82 mln. Argi nebloga idėja pabandyti gauti pinigú už dyka ir surengti šventę visai šaliai?

1 – 2 nuotraukose Patriko paradas Waterforde. 2-a nuotrauka iš: irlanderleben.blogspot.com 3 nuotrauka iš: travelandleisure.com

Vienas komentaras apie “Šv. Patriko diena, paradas ir visa kita

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: