Bitlai ir vabalai

Nuotrauka iš: Pinterest.com

Bitlai (beatles) ar vabalai (beetles) – tiems, kas moka anglú kalbá, šie žodžiai sunkumú nesudaro. Ir vienu, ir kitu atveju tarimas vienodas, tačiau reiksmė skirtinga. Ech, velniop tá morfologinę pamokėlę, geriau griebkime jautį, tfu, vabalá už ūsú.

Ar gali Bitlai (Beatles) būti vabalais (beetles) ir atvirkščiai – ar vabalai gali būti bitlais? Nenorėdamas ilgai nusišnekėti sakau – taip, nuo 2019 metú gali.

Nuotrauka iš: Pinterest.com

Olandijoje yra organizacija Taxon Expeditions, kuri rengia ekspedicijas į egzotiškus kraštus ieškoti naujú vabzdžiú rūsiú, priimdama savanorius – mėgėjus gamtininkus, ir taip propaguodama biologijos mokslá tiems, kurie nori studijuoti. Šį kartá tiriamoji ekspedicija buvo atlikta Vondelpark parke, esančiame Amsterdame. Jos metu buvo atrasta nauja vabalú rūšis, kuri gavo pavadinimá Ptomaphagus thebeatles

Nuotraukoje: Ptomaphagus thebeatles. Nuotrauka iš: M. Schilthuizen/Taxon Expeditions.

Biologė ir Taxon Expeditions direktorė Iva Njunjic papasakojo: “Šiuos vabalus mes esame radę Vakarinėje Azijoje, Kaukazo kalnuose, Bulgarijoje, Čekijoje ir dabar Olandijoje, tačiau jie niekada neturėjo pavadinimo. Kadangi Vondelpark parkas yra tik per strėlės šūvį nuo Hilton Hotel viešbučio, kuriame 1969 metais John Lennon ir Yoko Ono surengė Bed-Ins for Peace protesto akcijá, nukreiptá prieš kará Vietname, tad mes nusprendėme duoti šiam vabalui vardá the beatles“.

Nuotraukose: Iva Njunjic ir Menno Schilthuizen – Taxon Expeditions įkūrėjai. Jiems turėtú būti dėkingi Bitlų gerbėjai, kurie šitaip įamžino legendinius muzikantus; nuotraukos iš Twitter.com. 3 nuotrauka: mokslininkai ir savanoriai ieško naujú vabalú; nuotrauka iš I. Njunjic/Taxon Expeditions.

Paradoksalu, bet naujai atrasti vabzdžiai ar vabalai kažkodėl tai gauna vien tik muzikantú vardus. Medžiú šoklys gavo Lady Gaga vardá, viena iš musiú rūsiú pavadinta Beyonce vardu, o atrastos 4 laumžirgiú rūšyš gavo Queen visú 4-iú muzikantú vardus. Dabar atėjo Bitlú eilė 🙂 Parke taip pat buvo atrasta nauja parazitinė vapsva, kuri buvo pavadinta Aphaereta Vondelparkensis, Vondelpark parko garbei.

Na, o pats Ptomaphagus thebeatles vabalas gyvena senuose lapuose, maitinasi lapú grybeliu ir yra rudai – raudonos spalvos. Dydis vos 2 milimetrai.

Logiškai mástant, jei šis vabalas gyvena Kaukazo kalnuose, tad pagal klimato sąlygas gali gyventi ir Lietuvoje. Jei jis rastas Olandijoje, tad įvertinus klimato sąlygas, jis gali būti ir Airijoje. Tad patarimas ateičiai: gerbiamieji, būkite atsargūs šluodami senus lapus, kad nesutraiškytumėt vabalú (beetles), jei nenorite gauti su šluota per kuprá nuo kokio nors bitlú (beatles) gerbėjo 🙂

Nuotrauka iš: youhearthat.com

Jei jus domina bitlomanija, melomanija, hipiú judėjimas ir kitas požiūris į kultūrá, pasiskaitykite http://www.glukoidai.com

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: