The Beatles ir Lietuva

Skambant The Beatles dainai per radijá pagalvojau: britú muzikos grupė, užkariavusi visá pasaulį, buvo airiú kilmės. Vienú tėvai, kitú artimi giminaičiai, turėjo airiško kraujo. Dalis Bitlų muzikantú antrújú pusiú ar jų vadybos komandos nariai buvo žydú kilmės. Ir staiga galvon šovė mintis: Bitlai ir Lietuva. Ar yra koks nors ryšys? Teoriškai anglosaksų ir keltų kraujas negali būti tiesiogiai susijęs su baltišku. Reikia ieškoti kito kelio. Žinant istorinius emigracijos mastus, semitú kraujas turėtú búti kaip tarpininkas. Reikia pabandyti.
Pirmasis semitú palikuonis, papuolęs po mano padidinamuoju stiklu, yra Bitlú menedžeris Brian Samuel Epstein (1934 – 1967). Ir ká sako jo biografija? Senelis (šaltinis: en.wikipedia.comtimesofisrael.com) Isaac Epstein atvyko į Didziájá Britanijá 1890 metais iš….Lietuvos, Hodan miesto. Miesto pavadinimas kaip ir nesiriša su Lietuva. Na, britú migracinės tarnybos pareigūnas kaip nugirdo, taip užrasė vietovės pavadinimá iš kur kilęs imigrantas. Jam tai jokio skirtumo, juolab kad kalbėjo angliškai nemokantis užsienietis. Tačiau dėl Lietuvos pavadinimo, tai jau tikrai girdėtas žodis pareigūno ausiai, negalėjo suklysti. Kaip teigia Britanijos Nacionalinis Archyvas (šaltinis: nacionalarchives.gov.uk), 1881 – 1914 metais 2,7 mln. žydu iš Rytú Europos emigravo į Didziájá Britanijá. Vieni pasiliko gyventi, kiti pasinaudoję Britanija kaip tranzito punktu, išvyko Amerikon laimės ieškoti. Taigi, pareigūnas suklustú tik tuo atveju, jei pasakytum, kad atvykai iš valstybės, tarkim, Dzūkija. Brian Epstein senelės Dinah tėvai buvo emigrantai iš carinės Rusijos, emigravę Britanijon 1872 metais. Kaip žinia, tuometinė carinė Rusija buvo Lenkija, Lietuva, Baltarusija, Ukraina, tad iš kurios šalies konkrečiai ji kilusi mes galime tik spėlioti, nes šioje vietoje priejau liepto galá “visagaliame“ internete. Ká gi, kas bebūtú, kalbant futbolo terminais, 1:0 – įvartis Lietuvos naudai. Tačiau ši pergalė labai gležna, nes tarp Brian Epstein ir Bitlú nėra jokio kraujo ryšio; šis Bitlú menedžeris palikuoniú neturėjo.

Ká gi, judame toliau. Kitas Bitlú menedžeris Allen Klein yra vengrú kilmės žydas – jokio ryšio su Lietuva. Būgnininko Ringo Starr žmona yra Barbara Bach. Jos seneliai buvo žydai iš Austrijos ir Vokietijos. Irgi jokių sąsajų su Lietuva. Dabartinė Paul McCartney žmona yra Nancy Shevell. Jos seneliai, iš motinos pusės, buvo žydai iš Lenkijos, Lodzės apylinkiú. Arti Lietuvos, tačiau to nepakanka. Pirmoji Paul McCartney žmona (jau mirusi) Linda Eastman. Jos seneliai iš motinos pusės yra žydai iš Hamburgo, Vokietijos. Lindos tėvas Lee Eastman, kurio tikras vardas ir pavardė Leopold Vail Epstein. Jo giminės linija tokia (šaltinis: geni.com) – senelis Max Epstein, tikras vardas ir pavardė Chatzkel Brantsovsky, emigravo į Ameriká 1870 metais. Gimimo vieta: 1859 metai, Augustow, Podlaskie vaivadija. Augustavas – etnines Lietuvos žemės, šiandien tai lietuviškas anklavas Lenkijos teritorijoje. Bingo! Pagaliau rastas dar vienas lietuviškas pėdsakas. Natūraliai kyla klausimas: “Ar jis kalbėjo lietuviškai?“. Žiūrėkime į faktus be emocijú. Tuo metu, kai gimė ir augo Lindos prosenelis, Augustavas buvo tik 60 metų kaip prijungtas prie Prūsijos. Kiek žmoniú kalbėjo vokiškai? Koks tau vokietis norės keltis į naujá ir nežinomá kraštá? Tuo metu čia gyveno tik valstybės pareigūnai, jú antrosios pusės ir juos aptarnaujantis personalas. Kaip teigia (šaltinis: lituanus.org) 1864 m. surašymo duomenys, 100% Augustavo krašte gyvenusiú žmoniú deklaravo save kaip lietuviai. Lenkiškai kalbėjo tik kilmingi žmonės, turtuoliai. Rusija okupavo Lenkija 1860 metais. Istorinis faktas: kai buvo numalšintas 1863 – 1864 metú sukilimas, generolas Muravjovas – Korikas buvo priverstas atspausdinti 10.000 atsikreipimú lietuviškai ir juos išplatinti Augustavo apylinkėse, kad vietiniai gyventojai suprastų, ko nori okupacinė valdžia. 1857 m. surašymo duomenis (šaltinis: pl.wikipedia.com), iš 7.900 Augustavo gyventojú 3.300 (45%) buvo žydai. Ar žydai kalbėjo lietuviškai? Prieškario Lietuvoje, provincijos miesteliuose beveik pusė gyventojú buvo žydai. Kažin ar jie nekalbėjo lietuviškai. O kiek lietuviú, po sovietú okupacijos 1940 metais ir praėjus beveik 60 metų (1990 m.) savo noru pamiršo lietuviú kalbá ir kalbėjo rusiškai? Nei vienas. Taip ir su žydais. Jie yra protingi ir lankstūs, tad visada moka vietinę kalbá tos šalies, kurioje jie gyvena. Žydai turi patarlę, kuri sako: “Jei moki nors viená užsienio kalbá, tu jau gali valdyti pusė pasaulio“, tad tuo metu (1859 m.) Augustave gyvenę žydai tikrai kalbėjo lietuviškai, ir neabejotinai Lindos prosenelis kalbėjo lietuviškai taip pat.

Taigi, pavyko rasti du įrodymus, kad egzistuoja ryšys tarp Lietuvos ir The Beatles, ir kad Lietuvos žydu kraujas šiandien teka Paul McCartney’io vaikú (Mary, Stella ir James) bei jo anūkú (8) gyslomis. Lietuva gali pasididžiuoti, kad šitokiu būdu prisidėjo prie pasaulinio fenomeno – Bitlomanijos. Klausydami Bitlu dainú, galime jausti nematoma ryši su jais. Belieka tik pasikviesti Paul McCartney atvykti Lietuvon, šitaip isgarsinant ir pareklamuojant Lietuvá pasauliniu mastu.

Nuotraukoje: John Lennon skulptura. Telde, Gran Canaria sala, Ispanija. Pastatyta 2003 m.

Vienas komentaras apie “The Beatles ir Lietuva

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: